2021 Victoria Advocate All-Area Football Team | Advosport

2021 Victoria Advocate All-Area Football Team

MVPs: Doug Brooks, 5-11, 280, Sr., Shiner & Dalton Brooks, 6-2, 185, Jr., Shiner

Doug Brooks: 106-1,856 yards, rushing 28 TDs

Dalton Brooks: 236-2,615 yards, 39 TDs rushing; 12-220 yards, 1 TD received.

Offensive Player of the Year: Rueben Owens, 6-0, 190, Jr., El Campo

248-2,989 yards, 46 TDs rushing; 15-252 yards, 2 TDs received; 3-7-0 69 yards, 1 TD passing

Defensive Player of the Year: Price Pruett, 5-11, 170, Sr., Hallettsville

134 tackles, 18 tackles for loss, 75 solo tackles, 8 sacks, 10 QB rush, 5 caused fumbles, 1 fumble recovery, 4 passes defended

Lineman of the Year: Kerry North, 6-1, 270, Sr., El Campo

Leading blocker for offense rushing more than 5,600 yards; 73 pancakes, 81 knockdowns, 97 percent grade

Newcomer of the Year: Kadd Rodas, 5-8, 165, fr., Edna

76-639 yards, 13 TDs rushing; 6-33 yards, 1 TD received

Utility Players of the Year: Jordan Kelley, 6-2, 180, Sr., Refugio & Matthew Davis, 6-0, 185, Sr., Industrial

Jordan Kelly

50-1015 yards, 19 TDs received; Rushing 7-26 yards, passing 3-5-0 11 yards

71 tackles, 21 tackles for loss, 1 fumble recovery, 13 defended passes, 5 interceptions, 133 yards, 1 TD, 20-437 yards returns, 3 TDs.

Matthew Davis

113-214-11 1868 yards, 15 TDs, 126-898 yards, 15 TDs, 3-33 yards, receive

52 tackles, 1 tackle for loss, 1 fumble at recovery, 5 passes defended, 3 interceptions, 1 TD

Coaching Staffs of the Year: Daniel Boedeker & Shiner, went 16-0 to win second consecutive Class 2A, Division I state championship

Mark Kirchhoff & Falls City: Went 14-2 and advanced to the state finals for the first time since 2013.

first team

insult

Center: AJ Patek, 5-11, 230, Sr., Shiner

Line: Vinson Samudio, 5-8, 280, senior, Calhoun

Line: Kyle Weghorst, 6-1, 265, Jr., Cuero

Line: Juan Leal, 6-1, 275, senior, El Campo

Line: Hunter Nevlud, 5-10, 230, sr., Shiner

Tight end: AJ Arroyo, 6-1, 230, sr., leather

Wide Receiver: Dion Green, 6-3, 200, Sr., Victoria West

Wide Receiver: LeBron Johnson, 6-3, 180, Sr., Cuero

Wide Receiver: Exavier Durham, 6-3, 180, Sr., Cuero

Wide Receiver: Riley Hurt, 6-4, 195, Sr., Ganado

Quarterback: Jerry Rossett, 5-10, 180, senior, Cuero

Run Back: Tycen Williams, 5-10, 180, Jr., Cuero

Running Back: Jayden Jones, 5-9, 192, Jr., Yoakum

Run Back: Zak Johnson, 6-0, 193, Sr, Shiner St. Paul

Fullback: Johntre Davis, 6-1, 200, Sr., El Campo

Kicker: Nicholas Angerstein, 6-0, 160, so., Hallettsville Sacred Heart

Returnee: Damani Hartwell, 5-8, 145, Sr., Hallettsville

Defense

Line: Jaqwon Reed, 6-3, 240, Sr., Edna

Line: Otis Santanella, 6-3, 330, Jr., Edna

Line: Tyler Bishop, 6-1, 205, Sr., Shiner

Line: Sam Hermes, 6-0, 235, senior, Hallettsville

Line: Cody Arrisola, 6-1, 250, sr., Falls City.

Linebacker: Trent Zappe, 6-0, 215, Sr., Victoria East

Linebacker: Sean Burks, 6-0, 185, Jr., Cuero

Linebacker: Kirk Stringham, 6-0, 205, senior, Calhoun

Linebacker: Eli Fric, 6-0, 190, Sr., Shiner

Secondary: Jordan Thibodeaux, Sr., 6-0, 185, Victoria West

Secondary: Warrick Thompson, 6-2, 185, Sr., Karnes City

Secondary: Drew Wenske, 5-11, 170, Sr., Shiner

Secondary: Adrian Chambers, 5-8, 170, Sr., Calhoun

Secondary: Jackson Fluitt, 6-0, 180, sr., Industrial..

Punter: Luke Shaffer, 6-0, 235, Sr., Falls City.

Athlete: D’andre Fillmore, 5-11, 170, Jr., Victoria West

Athlete: Dekoreyus Ward, 5-11, 175, Sr., El Campo

Utilities

Kalen Barefield, 5-10, 160, Sr., Yorktown; Grant Jendrusch, 5-8, 175, Sr., Falls City; Cole Thomas, 5-8, 150, senior, Falls City; Min Htway, 5-8, 145, senior, Calhoun; Tony Hensley, 5-10, 150, Jr., Calhoun; Jaiden Clay, 6-0, 180, So., Edna; Kyle Bures-Guerrero, 6-0, 190, Jr., Ganado; Clearance Hosey, 6-1, 170, Jr., Industrial; Logan Crow, 6-0, 200, sr., Tidehaven; Jaydin Chapa, 5-10, 175, sr., Kenedy; Blake Yeager, 5-6, 145, Sr., Louise.

second team

insult

Middle: Sammy Lopez, 5-9, 230, senior, Calhoun

Line: Jack Dorotik, 5-10, 220, sr., El Campo

Line: Garrett Chambless, 6-2, 263, Sr., Van Vleck

Line: Jake Plunkett, 6-1, 250, Sr., Cuero

Line: Tristan Niedenberger, 6-1, 260, Sr., Falls City

Line: JR Moore, 6-0, 220, Jr., Refugio

Line: Denzel Rucker, 6-1, 320, Sr., Edna

Tight end: Kade Kubecka, 6-2, 190, so., Industrial

Tight end: Sloan Hubert, 6-3, 235, Jr., El Campo

Wide receiver: Antwaan Gross, 5-11, 175, sr., Refugio

Wide Receiver: Mason Roe, 6-2, 180, Sr., Industrial

Wide Receiver: Terrance Terrell, 6-1, 205, Sr., Victoria East

Wide Receiver: Joshua Muncrief, 6-6, 195, Sr., Edna

Quarterback: Jadon Williams, 5-10, 165, Jr., Victoria East

Quarterback: Drew Alexander, 6-2, 180, senior, Yorktown

Walk Back: Dreydan Ashford, 6-2, 220, Jr., Edna

Walk Back: Gage Barrera, 5-6, 190, Jr., Victoria St. Joseph

Running Back: Eziyah Bland, 5-5, 150, Jr., Refugio

Fullback: Esteban Cruz, 6-1, 205, senior, Calhoun

Kicker: Rider Ulloa, 5-10, 165, Jr., Industrial

Kicker: Diego Gutierrez, 6-2, 180, so., El Campo

Kicker: Ryan Peterson, 6-3, 190, Jr., Shiner

Returner: Jaxson Pipes, 6-2, 175, Sr., Falls City

Defense

Line: TyJuan Garza, 6-1, 245, So., Yoakum

Line: Ty LaFrance, 6-2, 205, Sr., Refugio

Line: Clarence Farrow, 5-10, 210, Sr., El Campo

Line: Jakub Reyes, 6-2, 190, so., Edna

Line: Joseph Council, 6-2, 200, Jr., Goliad

Line: Jerry Johnson, 5-11, 270, Sr., Tidehaven

Linebacker: Jacob Lopez, 5-10, 185, Sr., El Campo

Linebacker: Bech Bishop, 5-11, 185, Jr., Shiner

Linebacker: Cam’ron Aramilla, 5-11, 185, Jr., Hallettsville

Linebacker: Bryce Foster, 6-0, 190, senior, Beeville

Linebacker: Reid Jung, 5-10, 180, Jr., El Campo

Linebacker: Trace Moore, 6-0, 195, Sr., Yoakum

Secondary: Layton Ressman, 6-4, 185, Sr., Edna

Secondary: Isaiah Anderson, 6-1, 170, Sr., El Campo

Secondary: David Ursery, 5-11, 160, Sr., El Campo

Secondary: Bryson Blackmon, 6-1, 180, Sr., Van Vleck

Secondary: Qyion Williams, 5-10, 155, so., Yoakum

Secondary: Kaleb Figirova, 5-8, 150, Sr., Industrial

Punter: Alex Cisneros, 5-9, 140, so., Tidehaven

Honorable Mention

Victoria West: Joshua Zatopek, Damian Diaz, Kibreante Williams, Darrian Lacy, Braden Luedeker, Kievan Miles, Araqua Franklin, Seth Birmingham, Gavin Wartsbaugh; Victoria East: Yes Carrien Giles; St Joseph: Bryant Jones, Monroe Hobbs; Field: Rhenner Spenrath, Hal Erwin, Jackson Jensen; Bay City: Carlon Jones, Ayden Smith, David Perez, Calhoun: Zach Ramirez, Justin Smith, Xavier Smith, Gage Spencer; Beeville: Victor Gonzales, Trey Barefield, Jamie Del Bosque, Xavier Aleman; wharton: Teryse Harris, Garrison Burns; Learn: Jason Vela, Jeremiah Wilson, Cason Jander, Brandt Patek, Zyler Jones, Javaree Bacon, Christian Holmes, Donavin Jones, Justin Banda, Dayson Varela; Gonzales: Braden Barefield; Hallettsville: Christian Dorsey, Chase Janak, Michael McAfee, Cole Jansky, Caleb Cuellar, Bowen Higgins, Luke Guevara, Brandt Trlicek, Layne Gerke; Yoakum: Cavan Smith, Conner Ratcliffe, Kadarius Price, Mauricio Pecina, Cody Koliba, Javon Williams, Tre Robbins, Austin Sherrer; Edna: Pablo Almeda, Andre Brady, Payden Bradley, Karmyne Williams, Peyton Vera, Caleb Rodas, Denzial Edwards; Industrial: Julius Payton, Dylan Rerich, Cerik Nuells, Reed Kallus, Brock Duarte, Jacob Repka; Golias: Reese Ruhnke, Aden Barrientez, Jesse Martinez, Kolton Duval, Braylon Perry, Dason Anderson, Angel Hernandez, Demetrius Steptoe, LeVerius Gage; Palacios: Anthony White, Tanner Lev, Bryan Thomas, Lawrence Garcia; Van Vleck: Cameron Austin, Charlie Hill, Wesley Moss, Ronnie Cathey III, Garrett Mayfield, Sam Brooks, Kadarius Woodard, Ethan Arrington, Caleb Brown; Tide Port: Jose Martinez, Joseph Dodds, Clyde Griffith, Jordan Duran, Les Ceballos, Ricky Rubio; Rice consolidated: Dyren Johnson, James Cotton, Roger Gradney; Karnes City: Joseph Valdez, Jeremiah Rivera, Treyton Clark, Aidan Garza, James Mejia, Rhett Hodges; Nixon Smiley: Bradyn Martinez; shine: Jacob Werner, Cattle: Lane Benavides, Dylan Holt, Clayton Webernick, Jose Ramos, Josiah Sterling, Fabian Almeda, Adam Tristan; Flatonia: Fidel Venegas, Jaidyn Guyton, Kobe Burton, Keyshaun Green, Angel Netro, Reese Ramirez; Schulenburg: Keisean Johnson, Keanu Anthony, Nathan Ricicar, Rodney Walson, Evan Oeding; Weimar: Nunu Wilson; refuge: Calebe Hesseltine, Dezmon Brown, Ernest Campbell, Kelan Brown, Desantos Doomes, Jayden Wright, Michael Rocha, Hayden LaFrance, Jason Moore, Kaden Brown, Cadence Wills, Lukas Meza, Mason Taylor, Alexander Placencia, Jordan King; kendy: Kameron Miller, Geovanni Gibson, Robert Deleon, Dylan Farias, Fernando Vargas, Joseph Luna, Kevin Tam, Ryland Reyna, Logan Salais, Owen Espinosa, Damon Rosales, Chase Torres; Bloomington: Josiah Hinojosa; Falls City: Brandon Moczygemba, Peyton Jurgajtis, Ayden Gates, Elisha Ermis, Wesley Molina; York: Gabe Latta, Dylan Respondek, De’Quan Clay, Kyron Lemke, Jacob Guerrero, Blake Boyd, Ethan Pompa; louise: Tayveon Kimble, Andrew Huerta, Chris Vasquez, Daniel Ganoa, D’Adrian Espita, Alan Rosas, Roy Arrambide; Woodsboro: Layton Niemann, Roger Gonzalez, TK Morgan, Reed Fricks, Adam Dominguez; runge: Joe Fraga, Gavin Gutierrez; Shiner St. Paul: Noah Boedeker, Elliott Peters, Kade Leist, Ethan Easterling, Sean Humes, Nate Boedeker, Caden Malinovsky; Hallettsville Sacred Heart: Brady Haas, Trey Daniels, Austin Kutac, Korbin Koehne, William Harper.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published.