High school basketball: Southern Section boys’ playoff results and updated pairings

SOUTHERN SECTION BOYS’ BASKETBALL

OPEN DIVISION

Tuesday

Pool A

Corona Centennial 71, Damien 48

Bishop Montgomery 62, Crean Lutheran 59

Pool B

Sierra Canyon 60, Mater Dei 53

Harvard-Westlake 68, Sherman Oaks Notre Dame 43

Friday, 7 pm

Pool A — #4 Crean Lutheran (0-2) at #1 Corona Centennial (2-0); #8 Bishop Montgomery (1-1) at #5 Damien (1-1)

Pool B — #3 Harvard-Westlake (2-0) at #2 Sierra Canyon (2-0); #7 Sherman Oaks Notre Dame (0-2) at #6 Mater Dei (0-2)

Championship, Feb. 25

Sierra Canyon/Harvard-Westlake winner at #1 Corona Centennial

DIVISION 1

Second round, Tuesday

Riverside Poly 57, Eastvale Roosevelt 51

St. Bernard 69, West Ranch 67

St Anthony 51, Santa Margarita 44

Colony 68, Great Oak 51

Loyola 51, Etiwanda 42

St. John Bosco 64, Anaheim Fairmont Prep 62

St Francis 53, Heritage Christian 49

JSerra 72, Rolling Hills Prep 44

Quarterfinals, Friday, 7 pm

St. Bernard at #1 Riverside Poly

Colony at St. Anthony

Loyola at St. John Bosco

JSerra at St. Francis

DIVISION 2AA

Second round, Tuesday

Crespi 50, Capistrano Valley Christian 44

Long Beach Poly 48, Simi Valley 46

Cajon 63, Saugus 58

Foothill 75, Marina 58

Village Christian 86, Cypress 65

Gardena Serra 68, Oxnard 51

Los Altos 55, Mira Costa 51

Anaheim Canyon 55, King 46

Quarterfinals, Friday, 7pm

Long Beach Poly at Crespic

#4 Foothill at Cajon

Gardena Serra at #3 Village Christian

Los Altos at #2 Anaheim Canyon

DIVISION 2A

Second round, Tuesday

San Juan Hills 78, Aquinas 54

Thousand Oaks 71, San Marcos 55

St Paul 66, Hillcrest 60

El Dorado 49, Crescenta Valley 44

La Mirada 52, Tesoro 50

Calabasas 70, Santa Monica 62

Newport Beach Pacifica Christian 63, Lakewood 51

Edison 75, Elsinore 57

Quarterfinals, Friday, 7 pm

Thousand Oaks at #1 San Juan Hills

St. Paul at El Dorado

Calabasas at La Mirada

#2 Edison at Newport Beach Pacifica Christian

DIVISION 3AA

Second round, Tuesday

Rancho Cucamonga 57, Morningside 44

Burbank Providence 63, Walnut 58

Norco 64, Paramount 60

Oak Hills 61, Canyon Country Canyon 49

Vista Murrieta 69, Linfield Christian 66

Viewpoint 64, Tustin 39

Rancho Verde 58, Riverside North 26

Chaparral 54, Shalhevet 53

Quarterfinals, Friday, 7pm

Burbank Providence at #1 Rancho Cucamonga

#4 Oak Hills at Norco

Vista Murrieta at Viewpoint

Rancho Verde at #2 Chaparral

DIVISION 3A

Second round, Tuesday

Bishop Diego 58, Burbank Burroughs 50

Bell Gardens 69, San Gabriel Academy 65

Orangewood Academy 63, Camarillo 47

St. Pius X-St. Matthias 55, Ayala 50

Dana Hills 57, Corona 35

Bishop Amat 52, Santa Ana Calvary Chapel 49

Millikan 51, West Torrance 48

Highland 54, South Pasadena 50

Quarterfinals, Friday, 7 pm

Bell Gardens at Bishop Diego

St. Pius X-St. Matthias at Orangewood Academy

Bishop Amat at #3 Dana Hills

Millikan at Highland

DIVISION 4AA

Second round, Tuesday

Artesia 47, Ridgecrest Burroughs 37

Oakwood 75, Inglewood 65

San Dimas 64, Da Vinci 59

Fullerton 62, Rio Mesa 45

Sunny Hills 52, Trinity Classical 42

Ontario Christian 47, South Torrance 37

Garden Grove 70, Alhambra 58

Irvine University 64, Santa Fe 55

Quarterfinals, Friday, 7pm

Oakwood at #1 Artesia

San Dimas at Fullerton

Ontario Christian at #3 Sunny Hills

Irvine University at Garden Grove

DIVISION 4A

Second round, Tuesday

Indio 65, Grand Terrace 56

Edgewood 56, Moreno Valley 46

Western 48, Cate 47

St. Monica 69, Santa Monica Pacifica Christian 53

Valley Torah 53, Bethel Christian 26

Workman 50, Santa Rosa Academy 45

Hemet 61, Pomona 58

Dos Pueblos 78, Faith Baptist 62

Quarterfinals, Friday, 7 pm

Indio at Edgewood

#4 St Monica at Western

Workman at #3 Valley Torah

#2 Dos Pueblos at Hemet

DIVISION 5AA

Second round, Tuesday

Malibu 57, Compton Early College 44

Bosco Tech 60, Pasadena Marshall 59

Villanova Prep 66, Oxford Academy 29

Santa Ana 69, Santa Maria Valley Christian 47

Chaffey 68, Mesa Grande 46

Estancia 56, Leadership Military 47

Northview 54, Bolsa Grande 35

Woodcrest Christian 62, Yucca Valley 59 (OT)

Quarterfinals, Friday, 7pm

#1 Malibu at Bosco Tech

Villanova Prep at #4 Santa Ana

Estancia at #3 Chaffey

#2 Woodcrest Christian at Northview

DIVISION 5A

Second round, Tuesday

Fontana 89, Waverly 44

Glenn 61, Hawthorne Math/Science 58

Newbury Park Adventist 58, Hesperia Christian 53

United Christian 61, Silver Valley 45

Temecula Prep 44, CSDR 33

Riverside Prep 73, Acaciawood Academy 28

Tarbut V’Torah 66, Hillcrest Christian 51

Westminster La Quinta 51, Buckley 47

Quarterfinals, Friday, 7 pm

#1 Fontana at Glenn

United Christian at Newbury Park Adventist

#3 Temecula Prep at Riverside Prep

Tarbut V’Torah at #2 Westminster La Quinta

NOTES: Semifinals, Feb. 22. Championships, Feb. 25.

Leave a Comment

Your email address will not be published.