Updated 2022 District 3 Baseball tournament brackets

A pair of District 3 baseball champions were crowned Thursday as Delone Catholic and Greenwood emerged from the Class 2A and 1A ranks.

Action will continue following the Memorial Day weekend until all PIAA qualifiers are settled. Below are the updated District 3 baseball brackets with sites and times for games on Tuesday, May 31.

CLASS 6A

Monday, May 23

First round

Hempfield 6, Cedar Cliff 0

Wilson 1, Dallastown 0

Central Dauphin 12, Carlisle 3

Red Lion 2, Penn Manor 1

Thursday, May 26

Quarterfinals

Governor Mifflin 12, Hempfield 2 (6 inn.)

Manheim Township 3, Wilson 1

Warwick 3, Central Dauphin 0

Cumberland Valley 5, Red Lion 4

Tuesday, May 31

Semifinals

Manheim Township (4, 19-4) at Governor Mifflin (1, 20-1), 4:30

Cumberland Valley (3, 15-5) at Warwick (2, 17-2), 4:30

CLASS 5A

Monday, May 23

First round

Gettysburg 8, Muhlenberg 7 (10 inn.)

Donegal 8, Greencastle-Antrim 4

Ephrata 5, Waynesboro 2

Exeter Township 3, Twin Valley 2

Manheim Central 2, New Oxford 1

Red Land 7, South Western 6

Lampeter Strasburg 3, Mechanicsburg 2

Susquehannock 1, Northern 0

Thursday, May 26

Quarterfinals

Donegal 12, Gettysburg 2 (5 inn.)

Ephrata 14, Exeter Township 7

Manheim Central 2, Red Land 1

Susquehannock 5, Lampeter Strasburg 4

Tuesday, May 31

Semifinals

Donegal (9, 16-6) at Ephrata (4, 16-6), War Memorial Field, 7

Susquehannock (6, 18-4) at Manheim Central (2, 19-2), 4:30

Consolaton Semifinals

Gettysburg (16, 13-8) at Exeter Township (5, 15-6), 4:30

Lampeter-Strasburg (14, 13-9) at Red Land (7, 13-9), 4:30

CLASS 4A

Monday, May 23

First round

Fleetwood 3, Octorara 1

Middletown 8, Big Spring 4

Thursday, May 26

Quarterfinals

Fleetwood 2, West Perry 0

Littlestown 6, Hamburg 4

East Pennsboro 6, Middletown 0

Susquehanna Township 7, Eastern York 0

Tuesday, May 31

Semifinals

Fleetwood (9, 9-12) at Littlestown (5, 13-6), 4:30

Susquehanna Township (3, 13-6) at East Pennsboro (2, 15-4), 4:30

CLASS 3A

Monday, May 23

Quarterfinals

Berks Catholic 10, Bermudian Springs 0 (5 inn.)

Trinity 5, Annville – Cleona 0

Thursday, May 26

Semifinals

Lancaster Catholic 2, Berks Catholic 1 (8 inn.)

Trinity 10, Oley Valley 6

Tuesday, May 31

Final

Lancaster Catholic (1, 19-2) vs. Trinity (3, 14-8), Wenger Field, Fredericksburg, 6

CLASS 2A

Friday, May 20

Quarterfinals

Kutztown 5, Newport 4

Upper Dauphin 4, Fairfield 1

Monday, May 23

Semifinals

Camp Hill 2, Kutztown 1 (9 inn.)

Delone Catholic 10, Upper Dauphin 0

Thursday, May 26

Final

Delone Catholic 5, Camp Hill 3

CLASS 1A

Monday, May 23

Semifinals

Greenwood 4, High Point Baptist 0

Halifax 9, Mount Calvary Christian 8 (8 inn.)

Thursday, May 26

Final

Greenwood 3, Halifax 1

Follow Eric Epler on Twitter — @threejacker

Leave a Comment

Your email address will not be published.